Lokalita

Mapa

image

Vajnory

Mestská časť Bratislava - Vajnory sa rozkladá na úpätí Malých Karpát v nadmorskej výške 130-133 metrov nad morom. S rozlohou 13,5 kilometrov štvorcových a asi 4 000 obyvateľmi patrí medzi menšie mestské časti hlavného mesta Slovenskej republiky. Administratívne patrí pod okres Bratislava III. Vajnory ležia na hranici Národnej prírodnej rezervácie Šúr, ktorá je zaradená do európskej chránenej siete Natura 2000. Severná časť územia je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. V blízkosti mestskej časti sa nachádzajú Vajnorské jazerá, rozsiahla vodná plocha s čistou vodou, ktorá sa v posledných rokoch stala centrom kúpania aj Bratislavčanov. Vajnory sú súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty a centrum Vajnor je od roku 1992 vyhlásené za pamiatkovú zónu.

Vajnorské NAJ...

  • Kostol Sedembolestnej Panny Márie z 13. stor., hlavný oltár a steny zdobia vajnorské ornamenty - národná kultúrna pamiatka
  • Vajnorská Madona - soška z dubového dreva zo zač. 14. Stor
  • Vajnorský ornament - originálne nástenné ornamenty od ľudových maliarok
  • Socha sv. Floriána (1832) - národná kultúrna pamiatka
  • Vajnorský ľudový dom - národná kultúrna pamiatka, tradičné obydlie vajnorských vinohradníkov s ľudovými maľbami interiéru, zbierka ľudovej keramiky, výšiviek a vajnorský ľudový kroj.